3D brýle a chytrý sklad

22. Říj, 2019 | Novinky

Zařízení a technologie, které za skladníka „vidí“, „myslí“, „hovoří“ či „ukazují“, jsou téměř na dosah. Na skladech se jedná o úplnou novinku, ale již delší dobu je známe třeba z automobilového či herního prostředí. Jedná se o chytré (3D) brýle, které skladník nosí jako běžné brýle, nebo head-up displeje instalované v zorném poli řidiče na manipulačním vozíku.

Věříme, že vision picking („chytré brýle“) se již brzy stane běžně dostupnou technologií, která zvýší přesnost, rychlost a bezpečnost v rámci skladových operací, navíc pracovníkovi zůstávají obě ruce volné (hands-free). Brýle dokážou skladníka navigovat, zobrazí mu skladové úkoly a pokyny nebo čárové kódy (mají zabudovanou kameru). Lze je tak integrovat do WMS systému jako další pracovní zařízení, jež umožní online řízení skladníků a komunikaci s nimi. Uživatelsky přívětivé rozhraní zobrazí pracovníkovi aktuální „skóre“ – je tak informován o svém výkonu a přesnosti při plnění úkolů (tzv. gamification). Studie společnosti DHL prokázala při nasazení této technologie zvýšení výkonu o 15–25 %.

Využití chytrých 3D brýlí či jiných optických snímačů jde ovšem ještě dále – lze s nimi snímat lokaci a manipulační jednotku a vyhodnocovat desítky parametrů současně (stav obalů, zaplnění lokace, lze provádět automatizovanou inventarizaci, kontrolu příchozích a odchozích položek a podobně). To vše mimo běžné úkolování pracovníka (na pozadí jeho činnosti).

Ne všude je ovšem použití chytrých 3D brýlí nejlepší řešení. V určitých segmentech může být naopak výhodné promítat skladníkům všechny potřebné informace na podlahu nebo stěny skladu (tzv. videomapping).

Jinou využitelnou technologií je měření rozměrů a vzdálenosti a dopočet objemu pomocí 3D kamery. Měřit lze jednotlivé zboží nebo celé zabalené kusy či přepravní jednotky. Systém obdrží okamžitou informaci potřebnou pro výpočet kapacity nakládky nebo pro optimalizaci nákladů, pokud je přepravné účtováno podle rozměrů.

Kontaktujte nás a rádi se s vámi sejdeme: +420 597 403 403 | myteam@kvados.cz

Chcete být v obraze? Odebírejte náš newsletter.